KATALOG_124.jpg

Tarihçe

1930’ların başında çok ince taneli agrega, asfalt bağlayıcı ve sudan oluşan bir karışım ile Almanya’da bir yol kaplanmıştı. Bu uygulama, yol yüzeylerinin bakımında alışılmışın dışında bir yaklaşım, yeni ve ümit verici bir teknik olarak ortaya çıkmış ve slurry seal gelişiminin başlangıcı olmuştur. Sonkari on yıllık dönem içerisinde bütün dünyada ciddi denemeler başlamıştır. Fakat slurry seal in yaygın biçimde uygulanması ancak 1960’larda gelişmiş; yüzey aktif maddelerin (emülgatör) ve sürekli serim yapabilen makinaların devreye girmesi ile gerçek anlamda ilgi görmüştür. Karıştırma yöntemlerinde, emülsiyonlarda ve makinalarda süre gelen gelişmeler bugün slurry seal’i yüksek düzeyde dayanıklı, düşük maliyetli kaplama ve yüzey bakımı için günümüzün tercihi haline getirmiştir. Artık tüm dünyada slurry seal, gezinti yollarından karayollarına, hava alanlarına, park yerlerine ve diğer kaplı yüzeylere kadar bir çok yerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Slurry seal etkin ve ekonomik oluşu nedeniyle hükümet, mahalli ve federal kuruluşların - ordu da dahil olmak üzere bakım programlarında giderek artan bir kullanıma sahiptir.

 

Slurry Seal Nedir?

Slurry seal; agrega, asfalt emülsiyonu ve dolgu malzemelerinin (filler) laboratuar çalışmalarında belirlenmiş miktarlarda karıştırılması ile hazırlanır. Su eklenerek karışım işlenebilir hale getirilir. Asfalt emülsiyonu yapıştırıcı olarak işlev görmekte olup, kırılmış agregayı bir arada tutmakta ve yeni slurry yüzeyi; uygulandığı eski yüzeye yapıştırmaktadır. Her projenin koşullarını, şartnamelerini ve taleplerini karşılamak için değişik emülsiyon ve agregalar kullanılmaktadır. Agrega temiz, dayanıklı, kırılmış, uygun şekilde sınıflandırılmış ve tek tip olmalıdır. Asfalt emülsiyonu; asfalt, su ve emülgatörden oluşan üç kısımlı bir sistemdir. Çoğu zaman dengeleyici (stabilizer) veya kimyasal düzenleyici (modifiyer) olarak Portland çimentosu, sönmüş kireç veya sıvı alüminyum sülfat gibi dolgu ve katkı maddeleri küçük miktarlar halinde kullanılır.

Micro-surfacing-over-crack-fill.jpg
 

Slurry Seal Nasıl Hazırlanır?

Slurry, özel olarak tasarlanmış araçlar ile yapılır. Bu ya kamyona montedir ya da kendinden tahriklidir. Bu araç, karıştırıcıda (pug mill) devamlı olarak karılan, yeterli miktardaki malzemeleri taşır. teknolojik olarak gelişmiş bu makinaların kullanımı akıcı ve sürekli aynı özellikte olan bir karışım yapılmasını sağlar. Slurry, proje alanında hızlı ve kusursuz bir şekilde yapılır. Karıştırma ve yayma tek bir işlemde gerçekleştirilip yol birkaç saat içinde tekrar kullanıma açılır.

KATALOG_119.jpg
 

Slurry Seal Nasıl Uygulanır?

Slurry Harcı, slurry karıştırma ünitesine bağlanmış olan yayıcı kutu aracılığı ile mevcut kaplama yüzeyine uygulanır. Slurry harcı, yayıcı kutuya akar ve yayıcı - karıştırıcı bu kutu ileri çekilirken harç serilir. Yayıcı kutu tek bir geçişte slurry harıcını bir trafik şeridine yayabilecek niteliktedir. ve mevcut yüzeyle devamlı temas sağlayacak şekilde imal edilmiştir. Bu özelilği ile yayıcı kutu, eğimli banketlerde, yüzeyin aşırı yüksek kısımlarında, değişik dever durumlarında bile aynı kalınlıkta ve düzenli yeni bir kaplama yapılmasını mümkün kılar. Otomatik karıştırma işlemi eğitilmiş operatörler tarafından sürekli olarak izlenir. Diğer personel; slurry uygulamasından önce yüzeyi temizler, iş yerini trafiğe kapatır, serim işinin uygunluğunu denetler, uygulamadan sonra metal rögar kapaklarını temizler ve yayma kutusunun giremediği yerlerde slurry harcı serme işlemini tamamlar.

 

Slurry Seal Tipleri

Değişik kompozisyon ve kesilme zamanlı emülsiyonlar üç agrega tipinden biri le karıştırılarak istenilen özellikte slurry karışımı yapılır. Agrega, 1 ince, 2 genel ve 3 iri olmak üzere üç tipe ayrılır. I. Tip İnce Agrega: Düşük yoğunluk / düşük aşınmalı trafiğe açık alanlarda azami çatlak nüfuzu ve kapatma amaçlı olarak kullanılır. II. Tip Genel Agrega: En yaygın olarak kullanılandır. Genellikle normal ve yoğun trafiğin bulunduğu yerlerde yaygın olarak kullanılır. Bu tip karışımlar, çatlak kapatılması; normalden ciddiye doğru soyulmaların, oksidasyonun ve bağ kaybının önlenmesi ve kayma direncinin arttırılması için kullanılır. III. Tip Kalın Agrega: Ciddi yüzey bozukluklarını düzeltip çok ağır trafik yüklerinde kayma direnci sağlar ve suda kaymayı (hydroplanning) önler. Hemen hemen her durum ve ihtiyaç için, en zor istekleri yerine getirebilecek slurry seal karışımı sipariş üzerine özel olarak dizayn edilebilir.

types-of-slurryseal2.png
 
KATALOG_128.JPG

Neden Slurry Seal Kullanılmalı?

  • Mevcut kullanılabilen çok yönlü kaplama sistemidir.

  • Son derece ekonomiktir.

  • Mevcut kaplamanın ömrünü oksidasyon ve bozulmadan koruyarak uzatır.

  • Dayanıklı, her tür hava koşullarına uygun, toz tutmayan ve kusmayan bir yüzey sağlar.

  • Uygulamadan birkaç saat sonra kullanıma hazırdır.

  • Yüzeyden tehlikeli agrega kaybına sebep olmadan kayma direncini ve yolun kullanma özelliklerini geliştirir.

  • Çatlakları ve boşlukları doldurur, tek bir geçişte siyah renk ve doku sağlar.

  • Sorunlu kaplamaların korunmasında ekonomik çözüm.

  • Silindirlemeden ve astarlamadan eski veya yeni her tür kaplı yüzeye uygulanabilir.

 

Slurry Seal Kullanmanın Avantajları

Çok yönlü bir kaplama metodu olması yanında, slurry seal aynı zamanda da satıhta değişik dokulu yüzey gerekleri ile uyumlu ve dayanıklı bitümlü bir karışım bırakarak - tek bir geçişte yüzeydeki, çatlak ve boşlukları doldurur. Yüzeyi hava şartlarına geçirimsiz kılar. Renk ve doku ayrıntısı sağlar.

Düşük Maliyet: Döşemede ekonomik, kullanımda oldukça ucuzdur.

Hızlı Kullanım: Yeni bir katın kolay ve hızlı uygulanımı slurry’i özellikle işlek yollar, park yerleri ve havaalanı pistleri için cazip kılmaktadır. Yeni yüzey uygulamadan birkaç saat sonra kullanıma hazırdır.

Sorunları Engelleme: Yeni kaplamaların üzerine uygulandığında, slurry seal hava şartlarından kaynaklanan yüzey yetersizliklerinin meydana gelmesini önler. Oksidasyon, yağların kaybı, bağ kaybı ve karışımın kırılganlığı en aza indirilir. Aynı zamanda da mevcut kaplamada olmayan özel bir dayanıklılık ve yüzey dokusu sağlar.

Sorunları Gidermek: Daha eski kaplamalarda var olan - yüzey çatlakları kavlama, bağ kaybı, artan su ve hava geçirgenliği, agrega cilalanması veya yıkanması neticesi kayganlık gibi bozukluklar, slurry uygulaması ile düzeltilir. Su geçirmezlik de sağlanarak daha fazla bozulma önlenir. Kayma direnci yüksek ve sürücüler için güvenli kullanma özellikleri olan, her türlü hava şartları için uygun uzun ömürlü bir yüzey yaratılır.

Estetik Değer: Tek basit bir uygulama ile kaplama muntazam siyah renkli ve dokulu yeni bir aşınma yüzeyine sahip olur. Bu görünüm, malın değerini arttırıcı pazarlama potansiyeli ve alıcının kabülü demektir. Slurry seal ile onarılmış yolla, alışveriş merkezleri, park yerleri ve diğer kamu ve ticari kaplamalar daha çarpıcı ve göze hoş görünür.

Micro-surfacing-over-crack-fill.jpg
KATALOG_25.jpg
KATALOG_24.jpg
 
fotoooo.tif
foto.tif

Öncesi

Sonrası

 

Kaplama Bakımının Yararları

Hiçbir yüzey kalıcı değildir. En iyi yüzeyler bile zaman, hava şartları ve trafiğin neden olduğu aşınma ve yıpranmaya maruzdur. Planlı bir kaplama bakım programı ile; iyileştirme harcamalarında önemli tasarruflar sağlanabileceği gibi kaplamalarınız daha sağlıklı, kullanışlı ve emniyetli olacaktır. Bu Pragram ile; aynı zamanda derin çatlakları ve oyukları onarmak için gerekli olan aşırı zaman kaybı azaltılacak veya ortadan kaldırılacaktır. Slurry seal’in uygulanması; zemin altına su sızmasının neden olduğu hasardan koruyarak mevcut kaplamanın ömrünü belirgin biçimde artıracaktır. Gelişmiş yüzey performansı ek bir avantajtır. Slurry seal kullanan kaplama bakım programı sadece kaplamanızı korumakla kalmayacak aynı zamanda kaplama yatırımınızı korumanızada yardımcı olacaktır. Kaplama bakım gereksinimlerinizi METRAYOL'un becerikli ellerine teslim ettiğinizde en iyi slurry seal korumasını alacağınızdan emin olabilirsiniz. Kaplama bakım programınızın bir parçası olarak slurry seal kullanımında daha fazla bilgi ve kullanım şartnameleri için bizimle temas ediniz.

Bauarfa_Figuig_2017_Metrayol_00001.jpg
 
Çorum_Alaca_Microsurfacing_Metrayol_202100012.JPG
KATALOG_14.jpg
_NKN4619.JPG
KATALOG_52.jpg

Kent Arterleri

Yoğun Trafik Kavşakları

Yerleşim Alanları

Hava Alanları

safi_1.jpg
KATALOG_65.jpg
Giresun_Metrayol_Microsurfacing_2021_100005.png
KATALOG_18.jpg

Köy Yolları

Köprüler

Çevre Yolları

Alışveriş Merkezleri

 
Metrayol_İzmir_SlurrySeal_2010 00317.jpg
Metrayol_Atrau_00234.JPG
Assa_2018_Metrayol_00009.JPG