Road Constuction

Chip Seal Nedir?

Chip Seal, mevcut bir cadde veya yolun ömrünü korumak, sürdürmek ve uzatmak için kullanılan bir yüzey uygulamasıdır. Bu tip kaplamalar bir temel tabaka veya mevcut kaplama tabakası üzerine ince bir tabaka halinde sıvı asfalt tatbik edildikten sonra uygun boyut ve şekildeki agreganın serilip sıkıştırılması şeklinde uygulanır. Agregalar ihtiyaca göre bir veya birkaç tabaka halinde olabilir.

 

Fog Seal Nedir?

Fog Seal, su ile seyreltilmiş yavaş kesilen (slow-setting) asfalt emülsiyonunun mevcut yüzeye ince bir şekilde uygulamasıdır. Genellikle yıllar içinde kuru ve kırılgan hale gelmiş eski asfalt yüzeylerin yenilenmesi için uygulanır. Aynı zamanda yeni yapılmış sathi kaplama (Chip Seal) yüzeylerini kaplamak içinde kullanılır. Yeni sathi kaplama yapılmış yüzeylerin kaplanması tozu, yeni uygulanmış taşların gevşemesini önler, lastik gürültüsünün ve kaba yüzeyin azalmasını sağlayarak yol konforunun artmasını sağlar. Yeni bir uygulama gerektirmeden sathi kaplamanın ömrünü uzatır.

Road Constuction
 

Fog Seal ile Chip Seal Uygulama Şekli

Çok yönlü bir kaplama metodu olması yanında, slurry seal aynı zamanda da satıhta değişik dokulu yüzey gerekleri ile uyumlu ve dayanıklı bitümlü bir karışım bırakarak - tek bir geçişte yüzeydeki, çatlak ve boşlukları doldurur. Yüzeyi hava şartlarına geçirimsiz kılar. Renk ve doku ayrıntısı sağlar.
Düşük Maliyet: Döşemede ekonomik, kullanımda oldukça ucuzdur.
Hızlı Kullanım: Yeni bir katın kolay ve hızlı uygulanımı slurry’i özellikle işlek yollar, park yerleri ve havaalanı pistleri için cazip kılmaktadır. Yeni yüzey uygulamadan birkaç saat sonra kullanıma hazırdır.
Sorunları Engelleme: Yeni kaplamaların üzerine uygulandığında, slurry seal hava şartlarından kaynaklanan yüzey yetersizliklerinin meydana gelmesini önler. Oksidasyon, yağların kaybı, bağ kaybı ve karışımın kırılganlığı en aza indirilir. Aynı zamanda da mevcut kaplamada olmayan özel bir dayanıklılık ve yüzey dokusu sağlar.
Sorunları Gidermek: Daha eski kaplamalarda var olan - yüzey çatlakları kavlama, bağ kaybı, artan su ve hava geçirgenliği, agrega cilalanması veya yıkanması neticesi kayganlık gibi bozukluklar, slurry uygulaması ile düzeltilir. Su geçirmezlik de sağlanarak daha fazla bozulma önlenir. Kayma direnci yüksek ve sürücüler için güvenli kullanma özellikleri olan, her türlü hava şartları için uygun uzun ömürlü bir yüzey yaratılır.
Estetik Değer: Tek basit bir uygulama ile kaplama muntazam siyah renkli ve dokulu yeni bir aşınma yüzeyine sahip olur. Bu görünüm, malın değerini arttırıcı pazarlama potansiyeli ve alıcının kabülü demektir. Slurry seal ile onarılmış yolla, alışveriş merkezleri, park yerleri ve diğer kamu ve ticari kaplamalar daha çarpıcı ve göze hoş görünür.

Road Roller
Road Constuction
Road

Zemin Chip Seal (Sathi kaplama) uygulaması için uygun hale getirildikten sonra sıvı asfalt tatbik edilir.

Şartnamesine uygun olarak Chip Seal (Sathi Kaplama) uygulaması yapılır.

Daha sonra Chip Seal (Sathi Kaplama) tamamen sertleştikten ve trafik yaklaşık 2 ay çalıştıktan sonra Fog Seal uygulanır.

 
Road Constuction

Neden Chip Seal?

Chip Seal (Sathi Kaplama) uygulaması; Mevcut kaplamanın Slurry Seal uygulaması ile iyileştirilemeyecek kadar bozulmuş olması, ancak pahalı bir asfalt tabakası yenilemesi kadar da bozulmamış olması halinde tercih edilmelidir. Chip Seal (Sathi kaplama) yeni bir aşınma yüzeyi oluşturmasının yanı sıra yol gövdesine zarar verecek su girişlerini önler. Ekonomik olması nedeni ile düşük hacimli yollarda oldukça yaygındır. Ancak teknolojinin ve ekipmanların gelişmesi ile yerleşim alanları ve yüksek hacimli yollarda da sathi kaplama popüler hale gelmiştir.

 

Chip Seal Uygulamasının Avantajları

  • Gelişmiş kayma direnci ile artırılmış güvenlik,

  • Yüzeyde geçirimsiz bir tabaka oluşturması,

  • Uzun vadeli aşınma yüzeyi sağlaması,

  • Mevcut kaplamanın ömrünü uzatması,

  • Küçük çatlakları ve yüzey bozukluklarını düzeltmesi,

  • Hızlı bir uygulama olması ve uygulamadan kısa bir süre sonra hizmete açılması. (Ancak Trafiğin belirli bir süre düşük hızda hareket etmesi sağlanmalıdır.)

  • Maliyetin düşük olması

Road Constuction
 

Başarılı Bir Uygulama İçin;

Sathi kaplama dizaynı, uygulama alanının iyi seçimi, kaplama koşulları, iklim, ekipman, inşaat teknikleri, düzgün uygulama, kalite kontrol ve deneyim önemli etkenlerdendir. İşlerinizi firmamızın deneyimli ekiplerine teslim edebilirsiniz. Herhangi bir sorunuz veya ek bilgiye ihtiyaç duyarsanız lütfen bizimle temasa geçiniz.

Road Roller