Metrayol Linked-In Metrayol Facebook Metrayol Youtube
Basından Galeri Videolar Katalog
METRAYOL FACEBOOK'TA
CHİP SEAL
Chip Seal Nedir?
Chip Seal, mevcut bir cadde veya yolun ömrünü korumak, sürdürmek ve uzatmak için kullanılan bir yüzey uygulamasıdır. Bu tip kaplamalar bir temel tabaka veya mevcut kaplama tabakası üzerine ince bir tabaka halinde sıvı asfalt tatbik edildikten sonra uygun boyut ve şekildeki agreganın serilip sıkıştırılması şeklinde uygulanır. Agregalar ihtiyaca göre bir veya birkaç tabaka halinde olabilir.
Fog Seal Nedir?
Fog Seal, su ile seyreltilmiş yavaş kesilen (slow-setting) asfalt emülsiyonunun mevcut yüzeye ince bir şekilde uygulamasıdır. Genellikle yıllar içinde kuru ve kırılgan hale gelmiş eski asfalt yüzeylerin yenilenmesi için uygulanır. Aynı zamanda yeni yapılmış sathi kaplama (Chip Seal) yüzeylerini kaplamak içinde kullanılır. Yeni sathi kaplama yapılmış yüzeylerin kaplanması tozu, yeni uygulanmış taşların gevşemesini önler, lastik gürültüsünün ve kaba yüzeyin azalmasını sağlayarak yol konforunun artmasını sağlar. Yeni bir uygulama gerektirmeden sathi kaplamanın ömrünü uzatır.
Fog Seal ile Chip Seal Uygulama Şekli,
Zemin Chip Seal (Sathi kaplama) uygulaması için uygun hale getirildikten sonra sıvı asfalt tatbik edilir.
Şartnamesine uygun olarak Chip Seal (Sathi Kaplama) uygulaması yapılır.
Daha sonra Chip Seal (Sathi Kaplama) tamamen sertleştikten ve trafik yaklaşık 2 ay çalıştıktan sonra Fog Seal uygulanır.
Neden Chip Seal?
Chip Seal (Sathi Kaplama) uygulaması; Mevcut kaplamanın Slurry Seal uygulaması ile iyileştirilemeyecek kadar bozulmuş olması, ancak pahalı bir asfalt tabakası yenilemesi kadar da bozulmamış olması halinde tercih edilmelidir. Chip Seal (Sathi kaplama) yeni bir aşınma yüzeyi oluşturmasının yanı sıra yol gövdesine zarar verecek su girişlerini önler. Ekonomik olması nedeni ile düşük hacimli yollarda oldukça yaygındır. Ancak teknolojinin ve ekipmanların gelişmesi ile yerleşim alanları ve yüksek hacimli yollarda da sathi kaplama popüler hale gelmiştir.
Chip Seal Uygulamasının Avantajları,
  • Gelişmiş kayma direnci ile artırılmış güvenlik,
  • Yüzeyde geçirimsiz bir tabaka oluşturması,
  • Uzun vadeli aşınma yüzeyi sağlaması,
  • Mevcut kaplamanın ömrünü uzatması,
  • Küçük çatlakları ve yüzey bozukluklarını düzeltmesi,
  • Hızlı bir uygulama olması ve uygulamadan kısa bir süre sonra hizmete açılması. (Ancak Trafiğin belirli bir süre düşük hızda hareket etmesi sağlanmalıdır.)
  • Maliyetin düşük olması
Başarılı Bir Uygulama İçin,
Sathi kaplama dizaynı, uygulama alanının iyi seçimi, kaplama koşulları, iklim, ekipman, inşaat teknikleri, düzgün uygulama, kalite kontrol ve deneyim önemli etkenlerdendir. İşlerinizi firmamızın deneyimli ekiplerine teslim edebilirsiniz. Herhangi bir sorunuz veya ek bilgiye ihtiyaç duyarsanız lütfen bizimle temasa geçiniz.
Ziyaretçiler
Bugün:
14
Toplam:
217299
Copyright © 2010 | Metrayol Asfalt - Slurry Seal - Yol Kaplamaları | Tüm hakları saklıdır.
EMAİL
Web Tasarım:SEREM GRUP